Kalisz, Licheń i Głogowiec

„… O Maryjo, bądź nam pozdrowiona, bądź Ty zawsze Matką nam….” Słowa tej pieśni Maryjnej towarzyszyły nam w podróży podczas parafialnej pielgrzymki do Matki Bożej Licheńskiej, która odbyła się w dniach 22 i 23 października tego roku.

Organizatorem i prowadzącym po pielgrzymim szlaku był nasz proboszcz Adam Hopciaś. Długą podróż autokarem umilaliśmy pieśniami Maryjnymi. Był czas na modlitwę różańcową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po drodze zatrzymaliśmy się w Kaliszu. Tam nasze kroki skierowaliśmy do Kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Maryji Panny, gdzie znajduje się Cudowny Obraz Świętego Józefa. Tutaj Św. Józef wyprasza nam łaski u Swojego Syna. W podziemiach kościoła znajduje się kaplica i muzeum poświęcone zamordowanym w Obozie Koncentracyjnym w Dachau. Od lat przybywają tu księża, byli więźniowie tego obozu. Spotykają się i współnie odprawiają Msze Święte.

Dojeżdżając do Lichenia zrobiliśmy przystanek w grąblińskim lesie. Tam wspólnie zanurzyliśmy się w mękę i śmierć Pana Jezusa odmawiając stacje  Drogi Krzyżowej, przeplataną różańcem. Potem udaliśmy się do Kościoła Świętej Doroty na Mszę Świętą. O 21,00 wieczorem, w Bazylice Mniejszej, uczestniczylismy w Apelu Jasnogórskim zakończonym przepiekną procesją światła. Było to dla mnie niesamowite przeżycie, że trudno jest to wyrazić słowami, po prostu trzeba tam być i to przeżyć.

W głównym ołtarzu sanktuarium w Licheniu znajduje maleńki, Cudowny Obraz z wizerunkiem Matki Bożej, często określany przez pielgrzymów Bolesną Królową Polski, słynący z ogromu łask. Jest to obraz namalowany przez nieznanego artystę, który ukazał Maryję pełną smutku. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie, a na Jej płaszczu znajdują się insygnia męki Pańskiej. Na głowie Maryi dwie postacie anielskie unoszą koronę. Cudowny Obraz w 1967 r. udekorował papieską koroną Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński. Kult obrazu i oddawanie czci Matce Bożej ma swoją historię, której początki sięgają XIX wieku. Po raz pierwszy Maryja ukazała się legioniście Tomaszowi Kłosowskiemu biorącemu udział w bitwie pod Lipskiem w 1813 roku,  który będąc ciężko ranny wzywał Maryję o ratunek. Ujrzał on postać Maryi, która obiecała mu pomoc i zobowiązała go do odnalezienia Jej wizerunku. Cudownie ocalały legionista, po wielu latach poszukiwań odnalazł obraz i przeniół go do grąblińskiego lasu. W 1850 r. Matka Boża ukazała się trzykrotnie pastuszkowi Mikołajowi Sikatce, poprzez którego wzywała okoliczną ludność do pokuty, modlitwy i nawrócenia. Ludzie nie wierzyli. Dopiero epidemia i zagrożenia spowodowały, że zaczęli otaczać czcią ten obraz. W 1852 r. przeniesiono obraz do parafialnego kościola w Licheniu. Bóg wybrał to miejsce, aby przez ręce Matki Bożej Licheńskiej i za Jej przyczyną rozlewać swoim dzieciom zdroje łask. Obecnie światynia w Licheniu pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest najwiekszą w Polsce i ze względu na jej duże znaczenie w życiu Kościoła podniesiona została przez Jana Pawła II w 2005 r. do rangi bazyliki mniejszej.

Następnego dnia zwiedziliśmy sanktuarium. Byliśmy na Golgocie i wielu innych szczególnie ważnych dla Kościoła i Narodu miejscach. Uczestniczyliśmy w porannej Mszy Świętej.

Gdy wychodziliśmy z bazyliki, usłyszeliśmy bicie największego dzwonu, który ogłasza najważniejsze wydarzenia. Własnie w tym dniu był po raz pierwszy ogłoszony dzień  liturgiczny wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II. Mieliśmy wielkie szczęście, że dźwięki tego dzwonu biły papieżowi i nam.

Wracając, mieliśmy możliwość odwiedzenia miejsca urodzin i chrztu św. Faustyny w Głogowcu i Świnicach Warckich. Pielgrzymka ta wniosła wiele do naszego życia duchowego, zachęcam wszystkich do uczestniczenia w kolejnych, naprawdę warto.

Bernadeta

Poprawiony (środa, 09 listopada 2011 19:31)