Goście OnLine
Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 
Odwiedziło nas:
Dzisiaj32
Wczoraj145
W tygodniu427
W miesiącu2001
Wszystkie297630
Kalendarz

21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.

1050 odnowionych kapliczek

na 1050 lecie Chrztu Polski

 

Trudno sobie wyobrazić polskie wsi i miasteczka bez przydrożnych krzyży i kapliczek. Są one wpisane w historię tej ziemi od tysiąca lat. Są wyjątkowe i piękne, bo stanowią historię wiary wielu pokoleń, które przed nami zamieszkiwały te strony. Są niemymi świadkami najważniejszych momentów w życiu okolicy – zarówno religijnych jak i historycznych. Wyrażały nie tylko wiarę mieszkańców, ale również pokutę lub dziękczynienie. Stawiano je najczęściej jako dziękczynienie za doznane łaski, uzdrowienia, nawrócenia, wyjścia z nałogów lub były przebłaganiem za ciężki grzech, to te z kamienia rzeźbione krzyże (np. przy kościele Trzech Krzyży w Żywcu ).  Stawiano drewniane krzyże ( Duży Grojec) czy metalowe ( Średni Grojec), murowano kapliczki ( Góra Łyska) czy groty ( kościół parafialny). Przy kapliczkach, krzyżach matki i żony żegnały mężczyzn, którzy wyruszali na pielgrzymkę lub wojnę. Także w tych miejscach stawiano trumnę ze zmarłym, którą następne przenoszono do kościoła i na cmentarz. Obok krzyża nikt nigdy nie przechodził obojętnie. Mężczyźni zdejmowali na znak szacunki czapki z głów, wszyscy klękali i robili znak krzyża. Panie z okolicy zawsze dbały o czystość i piękny wygląd kapliczek. Dekorowały kwiatami, zapalały świeczki, wieszały różańce i obrazki. Kapliczki czy figury stawiano nie tylko na polskich wsiach ale również w polskich miasteczkach i wielkich miastach. Wystarczy pojechać do Krakowa czy Warszawy. Tam w czasie okupacji powstało wiele kapliczek. Są do dziś świadectwem, że udręczony wojną naród  szukał oparcia i nadziei w wierze.

Dziś już rzadko stawia się nowe przydrożne czy przydomowe kapliczki. Jeśli już się pojawiają , to  najczęściej są to krzyże przy drogach na których zdarzył się tragiczny wypadek samochodowy.   Ludzie wrażliwi zawsze starali się dbać o te znaki nasze wiary i historii, ale  potrzeba tę cnotę pielęgnować i przekazywać kolejnym młodym pokoleniom. Bardzo ciekawą inicjatywę ogłosiło dwóch panów z Zielonki; Jan Bąk i Andrzej Olizarowicz. Są organizatorami nocnej pielgrzymki z Miedniewic do Niepokalanowa. Zapraszają wszystkich do rozejrzenia się po własnej okolicy, gdzie stoją zapomniane krzyże czy figury i zajęcia się ich odnowieniem.

 

Wiele przydrożnych figur i krzyży jest zaniedbanych. Dlatego ruszyła w Polsce akcja odnawiania takich znaków wiary na 1050-lecie Chrztu Polski. To ciekawa inicjatywa i godna podjęcia. By przystąpić do tego dzieła na terenie swojej okolicy lub innego miejsca proszę o zachowanie następujących zasad.

  1. Kontakt z miejscowym proboszczem, który  z pewnością wie o istnieniu zaniedbanej kapliczki  czy krzyża.
  2. Sprawdzić czy obiekt jest wpisany do ewidencji zabytków. Jeśli tak, trzeba napisać do Urzędu Ochrony Zabytków i wyrazić chęć renowacji zgodnie z przepisami, by nie zniszczyć tego pomnika historii
  3. Zainteresowani mogą łączyć się w kilkuosobowe lub rodzinne grupy, które wezmą pod opiekę zaniedbaną kapliczkę.
  4. Kontakt z organizatorami akcji: facebook.com/Kapliczki1050

miedniewicenoc.com?kapliczki.html

 

W naszej parafii dba się o kapliczki i krzyże. W ostatnim czasie wybudowano Grotę Matki Bożej z Lourdes, odrestaurowano kapliczkę przy ul. Kopernika , odnowiono krzyż przy ul. Pierwogóra, postawiono nowy krzyż misyjny przy kościele i krzyż jubileuszowy na Dużym Grojcu obok kościoła. Wiem że dbacie o przydomowe krzyże i kapliczki. Wciąż odkrywamy nowe czasem nadgryzione zębem czasu, zapomniane i chcemy je w miarę możliwości i sponsorów odnawiać. Obecnie gromadzimy wszelkie dokumenty by odrestaurować figurę „ Upadek Pana Jezusa „ obok kaplicy za mostem.

 

Polskie kapliczki są znakiem wiary Polaków, znakiem tego, że nasza kultura i historia jest przesiąknięta duchem Ewangelii, tajemnicą Chrystusa i Matki Bożej. Dziękuje za wszelkie działanie podejmowane do tej pory przy odnawianiu czy stawianiu nowych krzyży, kapliczek czy groty MB. Dziękuje z góry za nowe inicjatywy odnawiania figurek i kapliczek. Niech to nasze małe działanie wpisze się pięknymi zgłoskami w 1050 rocznicę Chrztu Polski.

 

Ks. Adam Hopciaś - proboszcz

Poprawiony (czwartek, 12 maja 2016 16:49)