Goście OnLine
Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 
Odwiedziło nas:
Dzisiaj32
Wczoraj145
W tygodniu427
W miesiącu2001
Wszystkie297630
Kalendarz

21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.

Pierwsza rocznica powstania WFE DAMASZEK


W dniu 25 stycznia 2016 r., w Święto Nawrócenia Św. Pawła, Wspólnota Formacyjno-Ewangelizacyjna DAMASZEK świętowała pierwszą rocznicę powstania. Na spotkanie to licznie przybyli członkowie Wspólnoty wraz z rodzinami, a swą obecnością zaszczycili nas ks. Adam Hopciaś, proboszcz naszej parafii oraz ks. Przemysław Guzior, pierwszy opiekun Wspólnoty. Wśród atrakcji przygotowanych na ten wieczór znalazły się między innymi: tort (a raczej dwa, bo jeden to byłoby za mało) urodzinowy, krótki film, przedstawiający najważniejsze wydarzenia z życia Wspólnoty oraz konkurs związany z patronem Wspólnoty św. Pawłem. Radościom i wzruszeniom nie było końca, dopiero wspomniany filmik uzmysłowił nam jak wiele zdołaliśmy – dzięki Bożej pomocy – zdziałać w ciągu pierwszego roku życia Wspólnoty i jak wysoką poprzeczkę sobie postawiliśmy.

Powstanie Wspólnoty


Przypomnę, że powstanie Wspólnoty jest owocem przemiany, jaka dokonała się w uczestnikach Kursu Alfa zorganizowanego po raz pierwszy w jesieni 2014 r. przez Bernadetę i Stefana Targoszów wraz z przyjaciółmi z Fraterni Franciszkańskiej w Rychwałdzie, w zdecydowanej większości sporyskich parafian, którzy wcześniej uczestniczyli, a następnie posługiwali w kursach Alfa we Franciszkańskim Domu Formacyjno-Edukacyjnym w Rychwałdzie. Wielu z nas marzyło o powstaniu Wspólnoty w Parafii, Wspólnoty, w której mogliby się razem modlić, wspólnie przeżywać radości i razem się formować. Pamiętam do dziś słowa ks. Przemka na spotkaniu inauguracyjnym w Kościele w grudniu 2014 r.: „Myślę, że najbardziej cieszy mnie to, że ta Wspólnota nie zrodziła się z tego, że my chcieliśmy tylko, że doświadczyliśmy działania Ducha Świętego, który nas stworzył jako Wspólnotę”. Ta świadomość, że tak naprawdę niewiele od nas zależy, że my jesteśmy jedynie narzędziami – strzałą w Jego ręku, towarzyszy nam na każdym etapie wspólnotowej drogi. Damaszek to wspólnota, w której nie ma podziału na starych czy młodych, nie ma awansów czy degradacji, tzn. dziś posługuję jako lider, jutro obsługuję sprzęt, pojutrze posługuję modlitwą wstawienniczą, kiedy indziej śpiewam psalm lub prowadzę adorację Najświętszego Sakramentu albo przygotowuję posiłki w kuchni. O tym, kto, gdzie i kiedy będzie posługiwał, decyduje nasza liderka Agnieszka Kłusak i opiekun Wspólnoty ks. Adrian Trzopek, zaś tym, co nas łączy i scala jest modlitwa. Nie ma spotkania bez modlitwy. Wszystko, cokolwiek robimy, jest głęboko przemodlone i przemyślane, a podstawą naszego działania i istnienia, głębokie zakorzenienie w Bogu i Kościele oraz płynąca z tego umocowania radość, szacunek i pokora członków tej Wspólnoty.

Znaczenie nazwy Wspólnoty


Nazwę Wspólnoty zaproponował ks. Przemek na spotkaniu założycielskim, jest ona owocem rekolekcji dla kapłanów, w których uczestniczył. Wyjaśniając jej znaczenie zauważył,  Damaszek to takie miejsce, w którym Szaweł staje się Świętym Pawłem, to znaczy: był kimś innym i stał się kimś innym, bo doświadczył mocy Boga i wszedł w osobistą z Nim relację. Ja osobiście byłam tą propozycją zafascynowana. Przypomniałam sobie wówczas rekolekcje z o. Josephem Vadakkelem, charyzmatykiem i misjonarzem z Indii, jakie odbyły się przed kilkoma laty w FDF-E w Rychwałdzie. Na ich zakończenie mieliśmy możliwość pocałowania relikwii św. Pawła, które przywiózł ze sobą o. Vadakkel, obiecałam wtenczas Bogu, że tak jak św. Paweł będę, gdzie tylko będzie to możliwe, głosić chwałę Bożą, a św. Pawła prosiłam o wstawiennictwo, bym wytrwała w tym postanowieniu. Kiedy od naszego opiekuna usłyszałam słowo „Damaszek”, byłam (i jestem) pewna, że w ten sposób realizuje się wspaniały plan, jaki Bóg przygotował dla mnie oraz dla moich sióstr i braci we Wspólnocie. Czułam, że właśnie realizują się moje marzenia o parafialnej Wspólnocie, tym bardziej, że wcześniej usłyszałam, jak bp Piotr Greger, powiedział, że „Każdy ma swój Damaszek” oraz przeczytałam relację z Rekolekcji dla kapłanów, jakie odbyły się w Nałęczowie. Głoszący je  Jose Prado Flores - świecki ewangelizator, założyciel pierwszej na świecie Szkoły Nowej Ewangelizacji podkreślił, że „każdy, kto jest posłany do głoszenia Dobrej Nowiny, musi - podobnie jak święty Paweł - przejść przez Damaszek, miejsce w którym dokonuje się osobiste spotkanie z Jezusem i wspólnotą Kościoła oraz stwierdził, że "Damaszek, to nie tyle miejsce, ile moment w naszym życiu. Moment, który zmienia wszystko". Dla mnie nazwa Damaszek jest owocem modlitwy wielu z nas, modlitwy o przemianę życia, o nawiązanie głębokiej relacji z Bogiem i innymi ludźmi.

Nasze działania

Damaszek jest Wspólnotą Formacyjno-Ewangelizacyjna, co oznacza, w największym skrócie, że mamy się formować po to, by innych do Pana Boga przyprowadzać. Pierwszym zamierzeniem, jakiego podjęła się Wspólnota, było zorganizowanie cyklu spotkań,  na których poruszaliśmy trudne pytania mogące pojawić się w życiu chrześcijanina pt. Co nas nurtuje, kolejnymi było: razem ze Wspólnotą Magnalia Dei i Służebnica Ducha posługa na całodniowym spotkaniu modlitewnym Miłosierdzie w sercu Boga, prowadzonym przez o. Johna Bashoborę w dniu 25.04.2015 r. i czuwanie w wigilię Zesłania w Kościele pw. św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, zorganizowanie II edycji kursu Alfa, obozu dla dzieci „Wyspa skarbów”, udział w Ewangelizacji w Beskidach oraz w Tygodniu Ewangelizacyjnym w Korbielowie, zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu integracyjnego i cyklu spotkań w ramach Szkoły Uzdrowienia Wewnętrznego, Nasze bieżące działania to: posługiwanie w comiesięcznych Mszach Świętych z modlitwą o uzdrowienie, wspólnotowe adoracje Najświętszego Sakramentu i wspólnotowe Msze Święte, ale także nieustanne formowanie naszych serc przez uczestnictwo w warsztatach modlitwy wstawienniczej, w kursie Nowe Życie czy indywidualnych rekolekcjach (szerzej o naszych działaniach na naszej stronie internetowej www.damaszek.cba.pl w zakładce Historia). W najbliższych planach mamy zorganizowanie w naszym Domu Parafialnym, zaraz po Wielkanocy, począwszy od 6 kwietnia br. kolejnej, już III edycji kursu Alfa, na którą już dziś wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

Jak widzicie, dzieje się dużo w naszej Wspólnocie, zarówno pod względem formacyjnym jak i ewangelizacyjnym. Jesteśmy świadomi, że nic nie możemy uczynić bez Bożej Pomocy, dlatego prosimy was o modlitwę w intencji dzieł podejmowanych przez naszą Wspólnotę. Bóg zapłać za wasze wsparcie i modlitwę.

Ewa Kisza

Poprawiony (niedziela, 31 stycznia 2016 21:02)