Goście OnLine
Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 
Odwiedziło nas:
Dzisiaj13
Wczoraj1184
W tygodniu13
W miesiącu13721
Wszystkie318655
Kalendarz

22 Kwietnia 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Heliodor, Kajus,
Leonia, Leonid,
Łukasz, Soter,
Strzeżymir, Teodor
Do końca roku zostało 254 dni.

Kurs Alfa to otwarta dla każdego szansa poznania lub pogłębienia wiary chrześcijańskiej.

Swobodna i przyjazna atmosfera, przystępna forma i humor.

 

Kolacja

Rozpoczynający każde spotkanie poczęstunek to świetna okazja do bliższego poznania się.

Wykład

Pociągający sposób przedstawienia wiary, obrazowe przykłady, przemyślana logika wywodu, dobre poczucie humoru, zgodność z nauką Kościoła sprawiają, że chętnie się ich słucha.

Kawa i małe grupy

Można słuchać, dowiadywać się, dyskutować i odkrywać. A także pytać o wszystko. Alfa to miejsce, gdzie żadne pytanie nie jest zbyt naiwne czy niestosowne.

Kurs Alpha to składające się z 15 wykładów, trwające 10 tygodni praktyczne wprowadzenie do chrześcijaństwa. Kurs jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które nie uczęszczają do kościoła oraz tych, które niedawno się nawróciły.

Kurs powstał ponad 20 lat temu, w kościele anglikańskim w parafii Holy Trinity Brompton (HTB) w Londynie. Obecnie, w Zjednoczonym Królestwie oraz poza jego granicami, odbywa się ponad 15 000 kursów Alpha. Kurs prowadzony jest w 107 krajach i został przetłumaczony na 44 języki.

Kurs Alpha to elastyczne i praktyczne narzędzie, którego można użyć w każdej grupie, niezależnie od jej wielkości. Kościoły oraz organizacje chrześcijańskie wszelkiego rodzaju i różnych denominacji odkrywają, że jest on prostym i skutecznym narzędziem przedstawiania Ewangelii Chrystusa w sposób zrozumiały i nie zniechęcający osób wywodzących się z różnych środowisk.

Tak naprawdę to kurs nazywa się Alpha ale nasza nazwa jest "spolszczona". Nazwę kursu - Alpha - Anglicy tłumaczą jako skrót pochodzący od :

A - anyone can come - każdy może przyjść, kto chce dowiedzieć się czegoś więcej o chrześcijaństwie.

L - learning and laughter - wspólna nauka i śmiech.

To jedno z podstawowych wymagań kursu. Śmiech pozwala przełamać bariery otworzyć się. Sprawia, że uczestnicy mogą czuć się swobodnie. Dlatego każde spotkanie kursu Alfa powinno rozpoczynać się dowcipem.

P - pasta (czyli makaron) - wspólny posiłek pozwala zrelaksować się uczestnikom, stwarza przyjazną i

otwartą atmosferę. Jest też nową niezwykle skuteczną, płaszczyzną ewangelizacji.

H - help one another - pomagać sobie nawzajem.

A - ask of anything - pytać o wszystko - żadne pytanie nie jest zbyt naiwne i żadne nie jest zbyt trudne.

Tytuły wykładów

 • Czy jest w życiu coś więcej?
 • Kim jest Jezus?
 • Dlaczego Jezus umarł?
 • Skąd mogę mieć pewność co do swojej wiary?
 • Dlaczego i jak się modlić?
 • Dlaczego i jak czytać Biblię?
 • W jaki sposób Bóg nas prowadzi?
 • Kim jest Duch Święty?
 • Co czyni Duch Święty?
 • Jak zostać napełnionym Duchem Świętym?
 • Jak przeżyć życie?
 • Jak przeciwstawiać się złu?
 • Dlaczego i jak opowiadać innym o Jezusie?
 • Czy Bóg dziś uzdrawia?
 • Co z Kościołem ?

Warto na koniec przytoczyć oficjalną wypowiedź ks. kardynała Stanisława Dziwisza, którą można także przeczytać w oficjalnym biuletynie kursu Alfa rozprowadzanym po całym świecie. Zanim wydano ją drukiem, przedstawiono ją do autoryzacji ks. Kardynałowi, a ten skreślił niektóre słowa i dodał inne, by jeszcze bardziej wzmocnić ich wydźwięk. Pamiętajmy, że mówi to kardynał, który przez wiele lat był w Watykanie i wiele podróżował z Janem Pawłem II, więc doskonale wie jak wygląda sytuacja Kościoła w wielu krajach. Oficjalna jego wypowiedź na temat kursu Alfa brzmi tak:

„Alfa to bardzo ciekawa inicjatywa, w której świeccy pomagają odnaleźć żywą wiarę swoim koleżankom i kolegom. Widzę, że przynosi dobre owoce. Spotkania Alfy odpowiadają na wielką potrzebę ukazywania żywego Chrystusa. Życzyłbym sobie, aby wszyscy młodzi ludzie mogli zapoznać się z Alfą!"

Poprawiony (sobota, 27 września 2014 18:43)