Goście OnLine
Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 
Odwiedziło nas:
Dzisiaj32
Wczoraj145
W tygodniu427
W miesiącu2001
Wszystkie297630
Kalendarz

21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.

Pierwsza rocznica powstania WFE DAMASZEK


W dniu 25 stycznia 2016 r., w Święto Nawrócenia Św. Pawła, Wspólnota Formacyjno-Ewangelizacyjna DAMASZEK świętowała pierwszą rocznicę powstania. Na spotkanie to licznie przybyli członkowie Wspólnoty wraz z rodzinami, a swą obecnością zaszczycili nas ks. Adam Hopciaś, proboszcz naszej parafii oraz ks. Przemysław Guzior, pierwszy opiekun Wspólnoty. Wśród atrakcji przygotowanych na ten wieczór znalazły się między innymi: tort (a raczej dwa, bo jeden to byłoby za mało) urodzinowy, krótki film, przedstawiający najważniejsze wydarzenia z życia Wspólnoty oraz konkurs związany z patronem Wspólnoty św. Pawłem. Radościom i wzruszeniom nie było końca, dopiero wspomniany filmik uzmysłowił nam jak wiele zdołaliśmy – dzięki Bożej pomocy – zdziałać w ciągu pierwszego roku życia Wspólnoty i jak wysoką poprzeczkę sobie postawiliśmy.

Powstanie Wspólnoty


Przypomnę, że powstanie Wspólnoty jest owocem przemiany, jaka dokonała się w uczestnikach Kursu Alfa zorganizowanego po raz pierwszy w jesieni 2014 r. przez Bernadetę i Stefana Targoszów wraz z przyjaciółmi z Fraterni Franciszkańskiej w Rychwałdzie, w zdecydowanej większości sporyskich parafian, którzy wcześniej uczestniczyli, a następnie posługiwali w kursach Alfa we Franciszkańskim Domu Formacyjno-Edukacyjnym w Rychwałdzie. Wielu z nas marzyło o powstaniu Wspólnoty w Parafii, Wspólnoty, w której mogliby się razem modlić, wspólnie przeżywać radości i razem się formować. Pamiętam do dziś słowa ks. Przemka na spotkaniu inauguracyjnym w Kościele w grudniu 2014 r.: „Myślę, że najbardziej cieszy mnie to, że ta Wspólnota nie zrodziła się z tego, że my chcieliśmy tylko, że doświadczyliśmy działania Ducha Świętego, który nas stworzył jako Wspólnotę”. Ta świadomość, że tak naprawdę niewiele od nas zależy, że my jesteśmy jedynie narzędziami – strzałą w Jego ręku, towarzyszy nam na każdym etapie wspólnotowej drogi. Damaszek to wspólnota, w której nie ma podziału na starych czy młodych, nie ma awansów czy degradacji, tzn. dziś posługuję jako lider, jutro obsługuję sprzęt, pojutrze posługuję modlitwą wstawienniczą, kiedy indziej śpiewam psalm lub prowadzę adorację Najświętszego Sakramentu albo przygotowuję posiłki w kuchni. O tym, kto, gdzie i kiedy będzie posługiwał, decyduje nasza liderka Agnieszka Kłusak i opiekun Wspólnoty ks. Adrian Trzopek, zaś tym, co nas łączy i scala jest modlitwa. Nie ma spotkania bez modlitwy. Wszystko, cokolwiek robimy, jest głęboko przemodlone i przemyślane, a podstawą naszego działania i istnienia, głębokie zakorzenienie w Bogu i Kościele oraz płynąca z tego umocowania radość, szacunek i pokora członków tej Wspólnoty.

Znaczenie nazwy Wspólnoty


Nazwę Wspólnoty zaproponował ks. Przemek na spotkaniu założycielskim, jest ona owocem rekolekcji dla kapłanów, w których uczestniczył. Wyjaśniając jej znaczenie zauważył,  Damaszek to takie miejsce, w którym Szaweł staje się Świętym Pawłem, to znaczy: był kimś innym i stał się kimś innym, bo doświadczył mocy Boga i wszedł w osobistą z Nim relację. Ja osobiście byłam tą propozycją zafascynowana. Przypomniałam sobie wówczas rekolekcje z o. Josephem Vadakkelem, charyzmatykiem i misjonarzem z Indii, jakie odbyły się przed kilkoma laty w FDF-E w Rychwałdzie. Na ich zakończenie mieliśmy możliwość pocałowania relikwii św. Pawła, które przywiózł ze sobą o. Vadakkel, obiecałam wtenczas Bogu, że tak jak św. Paweł będę, gdzie tylko będzie to możliwe, głosić chwałę Bożą, a św. Pawła prosiłam o wstawiennictwo, bym wytrwała w tym postanowieniu. Kiedy od naszego opiekuna usłyszałam słowo „Damaszek”, byłam (i jestem) pewna, że w ten sposób realizuje się wspaniały plan, jaki Bóg przygotował dla mnie oraz dla moich sióstr i braci we Wspólnocie. Czułam, że właśnie realizują się moje marzenia o parafialnej Wspólnocie, tym bardziej, że wcześniej usłyszałam, jak bp Piotr Greger, powiedział, że „Każdy ma swój Damaszek” oraz przeczytałam relację z Rekolekcji dla kapłanów, jakie odbyły się w Nałęczowie. Głoszący je  Jose Prado Flores - świecki ewangelizator, założyciel pierwszej na świecie Szkoły Nowej Ewangelizacji podkreślił, że „każdy, kto jest posłany do głoszenia Dobrej Nowiny, musi - podobnie jak święty Paweł - przejść przez Damaszek, miejsce w którym dokonuje się osobiste spotkanie z Jezusem i wspólnotą Kościoła oraz stwierdził, że "Damaszek, to nie tyle miejsce, ile moment w naszym życiu. Moment, który zmienia wszystko". Dla mnie nazwa Damaszek jest owocem modlitwy wielu z nas, modlitwy o przemianę życia, o nawiązanie głębokiej relacji z Bogiem i innymi ludźmi.

Nasze działania

Damaszek jest Wspólnotą Formacyjno-Ewangelizacyjna, co oznacza, w największym skrócie, że mamy się formować po to, by innych do Pana Boga przyprowadzać. Pierwszym zamierzeniem, jakiego podjęła się Wspólnota, było zorganizowanie cyklu spotkań,  na których poruszaliśmy trudne pytania mogące pojawić się w życiu chrześcijanina pt. Co nas nurtuje, kolejnymi było: razem ze Wspólnotą Magnalia Dei i Służebnica Ducha posługa na całodniowym spotkaniu modlitewnym Miłosierdzie w sercu Boga, prowadzonym przez o. Johna Bashoborę w dniu 25.04.2015 r. i czuwanie w wigilię Zesłania w Kościele pw. św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, zorganizowanie II edycji kursu Alfa, obozu dla dzieci „Wyspa skarbów”, udział w Ewangelizacji w Beskidach oraz w Tygodniu Ewangelizacyjnym w Korbielowie, zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu integracyjnego i cyklu spotkań w ramach Szkoły Uzdrowienia Wewnętrznego, Nasze bieżące działania to: posługiwanie w comiesięcznych Mszach Świętych z modlitwą o uzdrowienie, wspólnotowe adoracje Najświętszego Sakramentu i wspólnotowe Msze Święte, ale także nieustanne formowanie naszych serc przez uczestnictwo w warsztatach modlitwy wstawienniczej, w kursie Nowe Życie czy indywidualnych rekolekcjach (szerzej o naszych działaniach na naszej stronie internetowej www.damaszek.cba.pl w zakładce Historia). W najbliższych planach mamy zorganizowanie w naszym Domu Parafialnym, zaraz po Wielkanocy, począwszy od 6 kwietnia br. kolejnej, już III edycji kursu Alfa, na którą już dziś wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

Jak widzicie, dzieje się dużo w naszej Wspólnocie, zarówno pod względem formacyjnym jak i ewangelizacyjnym. Jesteśmy świadomi, że nic nie możemy uczynić bez Bożej Pomocy, dlatego prosimy was o modlitwę w intencji dzieł podejmowanych przez naszą Wspólnotę. Bóg zapłać za wasze wsparcie i modlitwę.

Ewa Kisza

 

 

Otwórzcie drzwi Chrystusowi Królowi Miłosierdzia

św. Janowi Pawłowi II i św. s. Faustynie

 

W Roku Miłosierdzia ogłoszonym przez papieża Franciszka, w Roku 1050 lecia chrztu Polski, w roku peregrynacji obrazu Jezu ufam Tobie po diecezji Bielsko- Żywieckiej przeżywamy w naszej parafii peregrynacje Obrazu – Tryptyku tzn., trzech obrazów w jednym; Jezusa Miłosiernego, św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej.

Nawiedzenie rodzin rozpoczęte 30 listopada 2015r.w pierwszym tygodniu Adwentu odbywa się w trzech rejonach, którymi opiekują się kapłani odwiedzający je po kolędzie. Przygotowaliśmy trzy tryptyki. Zostały poświęcone przez emerytowanego bp. Tadeusza Rakoczego w dzień nawiedzenia obrazu „ Jezu ufam Tobie” z krakowskich Łagiewnik i w chwili przekazania obrazu Jezusa Miłosiernego nastąpił pocałunek obrazów tzn. dotknięcie obrazów- tryptyków do obrazu głównego. Podobnie jak to było przy peregrynacji różańca obraz przekazywany  od domu do domu wieczorem po godz. 19.00. Nawiedzenie rodziny - domu trwa jedna dobę. Dobrze, aby wszyscy członkowie rodziny byli w stanie łaski uświęcającej, a w dniu przyjęcia obrazu (lub innego dogodnego dnia) przystąpili do sakramentu pojednania i uczestniczyli w Mszy świętej. Na modlitwę w domu można zaprosić przyjaciół, sąsiadów, członków rodziny. W domu należy przygotować stół nakryty obrusem (lub inne godne miejsce, np. na komodzie lub jeśli jest w domu, to na domowym ołtarzyku). Na stole warto postawić świecę, a także położyć egzemplarz Pisma Świętego. Czas nawiedzenia wypełnijmy modlitwą, pobożną lekturą, rodzinną atmosferą, życzliwością i otwartością wobec sąsiadów nie tylko tych do których przekażemy dalej obraz. Do obrazu dołączone są; Dzienniczek s. Faustyny, modlitewniki, oraz pamiątkowa księga, w której można krótko napisać o swoich przeżyciach związanych z peregrynacją.

Nawiedzenie będzie miało swoje przerwy na czas przypadających świąt, wówczas przekazujemy obraz do   kościoła. Kolejna rodzina po przerwie odbiera obraz ze świątyni, po uzgodnieniu z ks. proboszczem. Zachęcamy mieszkańców danego rejonu – ulicy do wspólnej Mszy św. dziękczynnej za nawiedzenie. Będą one odprawiane w uzgodnieniu z księdzem odpowiedzialnym za dany rejon. Czas jest darem Boga, wykorzystajmy go mądrze.

Rejon I SPORYSZ Opiekun – ks. wikariusz AdrianTrzopek

Pomocnicy z PRD ; Małgorzata Chałupnik, Rafał Pawlus, Zdzisław  Łukaszek, Ewa Jasek,

Ulice według kolejności: Sporyska od końca, Łąkowa, Okopowa, Łagodna, Okrężna, Kamienna, Grabowa, Spadzista, Stokowa, Kwiatowa, Potoczna, Kolista, Kątowa, Górska, Pszczelna, Osiedlowa, Wiklinowa, Boczna, Podgórska, Poprzeczna Wspólna,  Wapienna, Grojec,   Magnoliowa,

Rejon II CENTRUM Opiekun – ks. wikariusz Wiesław Firlej

Pomocnicy z PRD ;  Krzysztof Marszałek, Stanisław Oczkowski, Jadwiga  Pyka, Danuta Pytlarz, Mirosław Cendrzak, Henryk Faron

Ulice według kolejności: Piotra Skargi, Żwirowa, Buczka, Wyspiańskiego, Reymonta, os. Reymonta, Kopernika od początku, os. Kopernika, Nadrzeczna, Habdasówka, Isep, Nad Koszarawą, Stawy,

Rejon III KOLEBY Opiekun -  ks. proboszcz Adam Hopciaś

Pomocnicy z PRD; Aleksander Gajzler, Cecylia Słowik, Magdalena Mrowiec,

Ulice według kolejności: Za Łyską, Pod Łyską, Pod Szkołą, Pierwogóra, Orzechowa, Nad Stawem, Grobla, Partyzantów, Brzozowa, Turystyczna ,   Spacerowa, Wiosenna, Na Oklu, Cisowa, Sosnowa, Grapa od końca, Cicha, Huberta, Klonowa, Kilińskiego, Reja, M. C. Skłodowskiej, Grunwaldzka bloki i ulica, Matejki,

Życzymy wam drodzy parafianie duchowych owoców tego szczególnego spotkania z Bogiem w Jego świętym znaku – obrazie , oraz z wielkimi Apostołami Miłosierdzia św. Janem Pawłem II i św. Faustyną. Na czas nawiedzenia obrazu z serca wam błogosławimy

proboszcz ks. Adam Hopciaś

wikariusze; ks. Wiesław Firlej,  ks. Adrian Trzopek

 

 

Peregrynacja  obrazu Jezusa Miłosiernego                                                                                                                                                                                                           z relikwiami św. Faustyny i św. Jana Pawła II                                                                                                                                                                                                       od 30 listopada 2015r. w naszych domach


1. Wędrujący znak Miłosierdzia Bożego
Kopia cudownego obrazu Pana Jezusa, który od przeszło 70 lat doznaje niezwykłej czci w Łagiewnikach, w miejscu ostatnich lat życia, objawień i śmierci św. s. Faustyny, poświęcona przez papieża Benedykta XVI wędruje po naszej diecezji bielsko- żywieckiej. Przygotowujemy się i my do tego historycznego wydarzenia, wszak pamiętamy pielgrzymkę parafialna do krakowskich Łagiewnik w 2011 r. i akt zawierzenia parafii, ale teraz  mamy okazję gościć Jezusa Miłosiernego poprzez obraz w naszej świątyni i w naszych domach.
Ogromna liczba pielgrzymów udających się do krakowskich Łagiewnik i liczne świadectwa wysłuchanych modlitw potwierdzają słowa obietnicy Jezusa zapisane przez siostrę Faustynę w jej Dzienniczku: „Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski do źródła miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie” (Dz. 327).
O owoce peregrynacji kopii Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego takie świadectwo dał biskup Andrzej Jeż z Tarnowa; „czas nawiedzenia już owocuje wielkim dobrem. Widać je w licznych spowiedziach, nawróceniach, w ożywieniu religijnym wiernych, w uczynkach miłosierdzia, w dążeniu do pojednania i zgody w rodzinach, a także w chęci pogłębiania wiary i pobożności związanej z kultem Bożego Miłosierdzia. Przed obliczem Jezusa Miłosiernego wielu mogło doświadczyć, jak niezmierzone są zdroje Bożej dobroci, która przenika ludzką codzienność i napełnia ją światłem żywej nadziei”.

2. Rok miłosierdzia rokiem peregrynacji obrazu .
Pierwszy w dziejach Kościoła Roku Miłosierdzia, ogłoszony przez  Ojca Świętego Franciszka rozpocznie się 8 grudnia 2015r. Oto jego słowa zachęty: „Jestem przekonany, że cały Kościół, który bardzo potrzebuje miłosierdzia, bo jesteśmy grzesznikami, będzie mógł znaleźć w tym Jubileuszu radość, by odkryć i uczynić owocnym Boże miłosierdzie, przez które wszyscy jesteśmy wezwani do dawania pociechy każde-mu człowiekowi naszych czasów”.
Te słowa papieża Franciszka potwierdzają, jak bardzo mu zależy, by grzesznik, człowiek zniewolony, zbuntowany i poraniony, odnalazł się w ramionach miłosiernego Ojca. Wzywa wszystkich wierzących, by głosili wobec świata prawdę o Bogu miłosiernym i stawali się Jego wiarygodnymi świadkami.
Odpowiadając  na prośbę Ojca świętego i przychylając się do próśb tak wielu parafian postanowiliśmy, by święto Bożego Miłosierdzia w naszej parafii było nie tylko 29/30 listopada, kiedy przybędzie obraz z krakowskich Łagiewnik, ale postanowiliśmy zaprosić Jezusa Miłosiernego do każdego domu. Peregrynacja wizerunku Pana Jezusa Miłosiernego w naszej parafii rozpocznie się już 30 listopada 2015 roku,. Gościć będziemy obraz jedną dobę. Dokładny plan nawiedzenia będzie umieszczony w następnym numerze. Przygotowywane są trzy kopie tryptyku ( obraz Jezusa Miłosiernego wraz z obrazami bocznymi sw. Faustyny i św. Jana Pawła II), które będą peregrynowały równolegle w trzech rejonach parafii, pokrywających się z rejonami kolędowymi.  I Rejon – Sporysz, II Rejon – Centrum, III Rejon – Koleby. Każdy rejon będzie miał swego opiekuna – kapłana, jak również członków Duszpasterskiej Rady Parafialnej jako pomocników. Przygotowywana jest Księga Świadectw Nawiedzenia oraz zestaw modlitewników. Dokładny plan i trasy peregrynacji będą podane w następnym numerze „ Królowania”. Już dziś módlmy się o błogosławione owoce tego nawiedzenia w naszych sercach, rodzinach, domach i parafii:

MODLITWA O DOBRE OWOCE NAWIEDZENIA
Miłosierny Jezu, spraw, aby czas nawiedzenia Twego świętego wizerunku w naszej parafii przyniósł obfite owoce w życiu każdego człowieka i wszystkich rodzin.
Spraw, abyśmy całkowicie przemieniali się w miłosierdzie Twoje i byli żywym odbiciem Ciebie, o Panie; niech ten największy przymiot Boga, to jest niezgłębione miłosierdzie Jego, przejdzie przez nasze serce i duszę do bliźnich.
Dopomóż nam, aby oczy nasze były miłosierne, byśmy nigdy nie podejrzewali i nie sądzili według zewnętrznych pozorów, ale dostrzegali to, co piękne w duszach bliźnich i przychodzili im z pomocą.
Dopomóż nam, Panie, aby słuch nasz był miłosierny, byśmy skłaniali się do potrzeb bliźnich, by uszy nasze nie były obojętne na bóle i jęki braci.
Dopomóż nam, Panie, aby język nasz był miłosierny, byśmy nigdy nie mówili ujemnie o bliźnich, ale dla każdego mieli słowo pociechy i przebaczenia.
Dopomóż nam, Panie, aby ręce nasze były miłosierne
i pełne dobrych uczynków, byśmy umieli czynić dobrze bliźniemu, a na siebie przyjmować cięższe i bardziej mozolne prace.
Dopomóż nam, aby nogi nasze były miłosierne, byśmy zawsze spieszyli z pomocą bliźnim, opanowując swoje własne znużenie i zmęczenie. Odpocznienie nasze niech będzie w służbie bliźnim.
Dopomóż nam, Panie, aby serce nasze było miłosierne, byśmy współczuli ze wszystkimi cierpieniami bliźnich, byśmy nigdy nie odmówili serca nikomu, nawet tym, którzy nadużywać będą naszej dobroci.
Miłosierny Jezu, przemień nas w siebie, bo Ty wszystko możesz. Amen.


Święta Siostro Faustyno, módl się za nami.
Święty Janie Pawle II, módl się za nami.


Na czas peregrynacji i samego nawiedzenia  w naszej parafii w domach przez obraz Pana Jezusa Miłosiernego bp. Roman Pindel  udziela pasterskie błogosławieństwo.
ks. Adam Hopciaś - proboszcz

 

Błogosławieni Gościnni

Błogosławieni gościnni   „Zaradzajcie potrzebom świętych. Przestrzegajcie gościnności” (Rz 12,13). „Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2) Dobiegają ... Czytaj więcej

Otwórzcie drzwi Chrystusowi

  Otwórzcie drzwi Chrystusowi Królowi Miłosierdzia św. Janowi Pawłowi II i św. s. Faustynie   W Roku Miłosierdzia ogłoszonym przez papieża Franciszka, w Roku 1050 lecia chrztu Polski, ... Czytaj więcej

Peregrynacja obrazu Jezu Ufam Tobie

  Peregrynacja  obrazu Jezusa Miłosiernego                                           ... Czytaj więcej

Pamięć o zmarłych

Z troska o tych, co odeszli Śmierć kogoś bliskiego to najbardziej dramatyczne wydarzenie, w życiu człowieka Niejednokrotnie zawala się nam cały świat. Uświadamiamy sobie z bólem, ... Czytaj więcej

Październik 2015r.

Październik- miesiąc Różańca świętego Zawitaj, Królowo Różańca świętego Maryja gdy chciała przekazać światu orędzie, zjawiała się najczęściej dzieciom z różańcem w ręku i usilnie zachęcała ... Czytaj więcej

Panie, wysłuchaj modlitwy naszej

Panie, wysłuchaj modlitwy naszej! – tym razem o modlitwie wstawienniczej „W moim utrapieniu wzywam Pana, i wołam do mojego Boga; usłyszał On mój głos ze sw... Czytaj więcej

Litania do Chrystusa Króla

LITANIA DO CHRYSTUSA KRÓLA     Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami Synu, Odkupicielu św... Czytaj więcej

Jezus

Co wyróźnia Jezusa?   Niedawno rozmawiałem z grupą ludzi w Los Angeles. Zapytałem ich: „Kim, waszym zdaniem, jest Jezus Chrystus?". W odpowiedzi usłyszałem, że był wielkim przywódcą re... Czytaj więcej