Goście OnLine
Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 
Odwiedziło nas:
Dzisiaj63
Wczoraj1184
W tygodniu63
W miesiącu13771
Wszystkie318705
Kalendarz

22 Kwietnia 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Heliodor, Kajus,
Leonia, Leonid,
Łukasz, Soter,
Strzeżymir, Teodor
Do końca roku zostało 254 dni.

Siła pielgrzymowania

Pielgrzymka... Moc skojarzeń. Dla wielu z nas pielgrzymka to przede wszystkim trud, droga, modlitwa, walka z prażącym słońcem lub uciążliwymi opadami. A wszystko to po to, aby... no właśnie.

Pielgrzymowanie jest formą pobożności przejętą przez chrześcijan od Żydów. W Izraelu była nie tylko pobożną praktyką, ale religijnym obowiązkiem. Szczególnie ważnym celem pielgrzymek pobożnych Żydów była jerozolimska świątynia, która szybko urosła do rangi najważniejszego i jedynego miejsca kultu.

Jezus jak każdy pobożny Żyd miał obowiązek pielgrzymować do Świętego Miasta trzy razy w roku (w Święto Przaśników, Święto Tygodni, Święto Namiotów). Jezus, choć pozostał wierny idei pielgrzymowania wypracowanej przez tradycję żydowską, nadał pielgrzymowaniu nowy sens.  W czasie pobytu dwunastoletniego Jezusa w Jerozolimie ukazał nowy cel pielgrzymowania. Tym celem  jest spotkania z Najwyższym.

Celem pielgrzymowania nie jest już jakieś miejsce, nawet najbardziej uświęcone przez tradycję, ale osoba – sam Jezus Chrystus, centrum wszelkiego pielgrzymowania.

Pielgrzymowanie Chrystusa po ziemskich szlakach staje się realizacją Bożego planu zbawienia. W Jerozolimie Jezus dopełni prawdziwej, nowej paschy – przejścia ze śmierci do życia.

Jak to było w historii Kościoła

Pierwszym, najważniejszym celem pielgrzymowania wyznawców Chrystusa była i nadal jest Ziemia Święta – miejsca związane z ziemską działalnością Syna Bożego, szczególne dla każdego chrześcijanina.  Sama droga nie była już tak istotna. Liczył się cel: nawiedzenie świętych miejsc. W średniowieczu, z oczywistych względów, pielgrzymowanie stało się domeną ludzi bogatych, których stać było na wyruszenie w bardzo kosztowną i długą podróż.

Ożywienie ruchu pielgrzymkowego w średniowieczu wiązało się z nadaniem pielgrzymce charakteru pokutnego. W czasach, kiedy pokuty były bardzo ciężkie i długotrwałe, pielgrzymka stała się jedną z nich. I choć dzisiaj żaden spowiednik nie zadaje tak ciężkich pokut sakramentalnych, wymiar pokutny na dobre zrósł się z chrześcijańską ideą pielgrzymowania.

Nowy impuls był Sobór Watykański II, który ukazał cały Kościół jako pielgrzymującą wspólnotę ludu Bożego. Pielgrzymka staje się obrazem życia ludzkiego, które jest niczym innym jak właśnie codziennym pielgrzymowaniem do ostatecznego celu – spotkania z Bogiem. Człowiek nie idzie do Boga w pojedynkę, lecz we wspólnocie i nie inaczej, ale właśnie we wspólnocie będzie kiedyś dzielił radość przebywania z Bogiem.

Pielgrzymka to nie wycieczka.

Pielgrzymka zawsze jest podejmowana z pobudek religijnych. Choć nie wyklucza się turystycznych walorów pielgrzymowania, to jednak turystyka jest ściśle podporządkowana celowi religijnemu. Dlatego nie można nazwać pielgrzymką wyjazdu, podczas którego w biegu zwiedza się wielką ilość sanktuariów czy innych miejsc szczególnie ważnych dla chrześcijaństwa. Podczas pielgrzymki musi być czas na wspólnotową i osobistą modlitwę czy refleksję.

Zrozumienie idei pielgrzymowania jest nieodzowne w owocnym przeżywaniu jakiejkolwiek pielgrzymki. Jednak samo w sobie nie wystarcza. Ruch pielgrzymkowy, aby pozostać żywym, musi być otwarty na działanie Ducha Świętego i odczytywać znaki czasów.  Z radością trzeba zaznaczyć ,że idea pielgrzymowania obecna w Kościele od jego zarania, nie umiera, ale staje się coraz bogatsza, zarówno w formie jak i w treści.

 

Błogosławieni gościnni

 

„Zaradzajcie potrzebom świętych. Przestrzegajcie gościnności” (Rz 12,13).

„Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2)

Dobiegają końca dni szczególne , dni święte. Tak wiele dobra się w tych dniach dokonało. Bóg stał się nam tak bliski. Dostrzegliśmy go w drugim człowieku, najpierw w młodzieży przybyłej z różnych stron świata, następnie w obliczu i słowach ojca świętego Franciszka.

Dobrem chcieliśmy się dzielić, bo w nim jest sam Pan Bóg bogaty w miłosierdzie. Czas na podziękowanie i wyrażenie szacunków wobec osób i rodzin, które dzieliły się dobrem serca.

Gościnność i serdeczne przyjęcia młodzieży z Kolumbii i Hiszpanii było świadectwem wiary i tradycji.  Dawaliście więcej niż tylko dach nad głową i kawałek chleba, dawaliście im bezcenne świadectwo szczerej wiary, bo widzieliście w nich przyjaciół Chrystusa,  Jana Pawła II i siostry Faustyny. Wasze otwarte serca i gościnność sprawiły, że przez te pięć dni to był także ich dom. Te osoby nie tylko przez tę chwilę, lecz na długo bądź na zawsze  staną się  waszą rodziną. Uśmiech od początku pomagał przełamywać bariery i rozwiązywał wszystkie trudności językowe.

Pragnę podziękować wszystkim anonimowym darczyńcom dzięki którym udało się pięknie przygotować Festiwal Młodych w sobotę 23 lipca dla prawie 400 osób ( z zagranicy i młodzieży polskiej) przybyłych do nas z różnych parafii żywiecczyzny. Pragnę podziękować za ofiary składki inwestycyjnej wszystkim parafianom. Dla młodzieży z Hiszpanii goszczącej w Szkole Specjalnej zapewniliście sporą pomoc w wyżywieniu. Ale oni nie pozostali dłużni. Wiele dzieł pozostawili po sobie. W Szkole Specjalnej malowali panele, prowadzili prace porządkowe. W Domu Dziecka również wykonywali prace porządkowe i poprzez gry i zabawy z dziećmi stwarzali dla nich wielką radość. W Domu Spokojnej Starości pomagali przy chorych jak również prowadzili prace porządkowe. Dla dzieci niepełnosprawnych  zorganizowali spotkania integracyjne. Młodzież z Kolumbii integrowała się poza programem diecezjalnym z rodzinami u których nocowała. Ty czym najbardziej nas młodzi wraz z kapłanami ubogacili, to dar żywiołowości wiary, radości spotkania z Bogiem, otwartością wobec ludzi i tym bezcennym darem modlitwy.

Bogu niech dzięki za wielkie jego miłosierdzie i ten płomień miłosierdzia, który rozpala kolejne ludzkie serca.

Dziś jako proboszcz tej parafii jestem z was  drodzy parafianie dumny i szczęśliwy.

 

Ks. Adam Hopciaś

proboszcz

 

Kalendarz ŚDM w naszej Parafii

19. 07. 2016 r. – wtorek

7.30 - medytacja w kościele - grupa hiszpańska

8.00 - Msza św. - grupa hiszpańska

19.00 - przyjazd grupy kolumbijskiej

 

20. 07. 2016r. – środa

7.30 - medytacja w kościele - grupa hiszpańska

8.00 - Msza św. - grupa hiszpańska

9.00 - modlitwa w kościele i wyjazd na spotkania - grupa kolumbijska

18.00 - powrót na kolacje do rodzin

21.00 - modlitwa wieczorna - Apel Jasnogórski (spotkanie dla pielgrzymów i parafian)

 

21. 07. 2016r. – czwartek

7.30 - medytacja w kościele - grupa hiszpańska

8.00 - Msza św. - grupa hiszpańska

9.00 - modlitwa w kościele i wyjazd na spotkania - grupa kolumbijska

18.00 - powrót na kolacje do rodzin

21.00 - modlitwa wieczorna - Apel Jasnogórski (spotkanie dla pielgrzymów i parafian)

 

22. 07. 2016r. – piątek

7.30 - medytacja w kościele - grupa hiszpańska

8.00 - Msza św. - grupa hiszpańska

9.00 - modlitwa w kościele i wyjazd na spotkania - grupa kolumbijska

18.00 - powrót na kolacje do rodzin

21.00 - modlitwa wieczorna - Apel Jasnogórski (spotkanie dla pielgrzymów i parafian)

23. 07. 2016 r. – sobota (Dzień Wspólnotowy)

9.00 - Msza św. wspólnotowa

10.00- 12.30 - Turniej sportowo- rekreacyjny (Orlik obok Szkoły Nr 3)

- Turniej międzynarodowy piłki nożnej

- Turniej piłki siatkowej

- Gry zespołowe i zabawy

13.00- 18.00 - Poczęstunek i zabawa z zespołami muzycznymi – Dębina

- Gorący posiłek (bogracz, kiełbaski, ciasto, napoje)

- Występ zespołu "Sikorki"

- Prezentacja grup międzynarodowych - "Poznajmy się"

- Gry i zabawy zakończone wspólnym polonezem

19.00 - 22.00 - Koncert uwielbienia (MCK Żywiec)

- Przejazd autokarami do MZK

- Koncerty zespołów muzycznych

- Apel Jasnogórski

Udział biorą: parafianie ze Sporysza, Rynku, Moszczanicy, Radziechów oraz grupy młodzieży z Hiszpanii, Kolumbii, Rosji, Austrii, Niemiec

 

24. 07. 2016 r.  – niedziela

11. 00 - Msza św. parafialna – grupa kolumbijska

12.00 - obiad w rodzinach - grupa kolumbijska

15.00 - rozesłanie – w Bielsku Białej

21.00 - modlitwa wieczorna - Apel Jasnogórski (spotkanie dla pielgrzymów i parafian)

 

25. 07. 2016 r. - poniedziałek

7.30 - medytacja w kościele – grupa hiszpańska

8.00 - Msza św. - grupa hiszpańska

21.00 - modlitwa wieczorna – Apel Jasnogórski (spotkanie dla pielgrzymów i parafian)

 

26. 07. 2016 r. wtorek

7.30 - medytacja w kościele – grupa hiszpańska

8.00 - Msza św. - grupa hiszpańska

21.00 - modlitwa wieczorna – Apel Jasnogórski

 

27. 07. 2016 r. środa

7.30 - medytacja w kościele – grupa hiszpańska

8.00 - Msza św. - grupa hiszpańska

 

29. 07. 2016 r. – piątek

18.00 - wspólnotowe przeżywanie uroczystości z Krakowa (Strefa Zero - kościół – telebim) dla parafian

 

30. 07. 2016 r. - sobota

19.30 - wspólnotowe przeżywanie uroczystości z Brzegów- czuwanie z papieżem (Strefa Zero - kościół – telebim) dla parafian

 

Po ŚDM w Żywcu Sporyszu

1-7 SIERPNIA – poniedziałek- niedziela

8.30 - medytacja w kościele – grupa niemiecko-austriacka

9.00 - Msza św. - grupa niemiecko-austriacka

 

 

Błogosławieni Gościnni

Błogosławieni gościnni   „Zaradzajcie potrzebom świętych. Przestrzegajcie gościnności” (Rz 12,13). „Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2) Dobiegają ... Czytaj więcej

Otwórzcie drzwi Chrystusowi

  Otwórzcie drzwi Chrystusowi Królowi Miłosierdzia św. Janowi Pawłowi II i św. s. Faustynie   W Roku Miłosierdzia ogłoszonym przez papieża Franciszka, w Roku 1050 lecia chrztu Polski, ... Czytaj więcej

Peregrynacja obrazu Jezu Ufam Tobie

  Peregrynacja  obrazu Jezusa Miłosiernego                                           ... Czytaj więcej

Pamięć o zmarłych

Z troska o tych, co odeszli Śmierć kogoś bliskiego to najbardziej dramatyczne wydarzenie, w życiu człowieka Niejednokrotnie zawala się nam cały świat. Uświadamiamy sobie z bólem, ... Czytaj więcej

Październik 2015r.

Październik- miesiąc Różańca świętego Zawitaj, Królowo Różańca świętego Maryja gdy chciała przekazać światu orędzie, zjawiała się najczęściej dzieciom z różańcem w ręku i usilnie zachęcała ... Czytaj więcej

Panie, wysłuchaj modlitwy naszej

Panie, wysłuchaj modlitwy naszej! – tym razem o modlitwie wstawienniczej „W moim utrapieniu wzywam Pana, i wołam do mojego Boga; usłyszał On mój głos ze sw... Czytaj więcej

Litania do Chrystusa Króla

LITANIA DO CHRYSTUSA KRÓLA     Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami Synu, Odkupicielu św... Czytaj więcej

Jezus

Co wyróźnia Jezusa?   Niedawno rozmawiałem z grupą ludzi w Los Angeles. Zapytałem ich: „Kim, waszym zdaniem, jest Jezus Chrystus?". W odpowiedzi usłyszałem, że był wielkim przywódcą re... Czytaj więcej